Jak nauczyć psa sikać na matę? – kompletny przewodnik

Jak nauczyć psa sikać na matę? - kompletny przewodnik

Udana relacja między właścicielem i jego czworonogiem powinna opierać się nie tylko na zabawie i wspólnym spędzaniu czasu, ale i wyznaczeniu jasnych granic i przestrzeganiu zasad obowiązujących w domu oraz poza nim. Jednym z pierwszych wyzwań, przed jakimi stają opiekunowie, jest nauka przestrzegania przez ich pupila zasad czystości w domu. Wcześnie rozpoczęte szkolenie w połączeniu z odpowiednio dobranymi narzędziami pracy oraz cierpliwym podejściem, są w stanie ułatwić to zadanie. Nauka załatwiania się na macie przeważnie dotyczy szczeniaków, ale bywa przydatna również w przypadku psów w podeszłym wieku lub w trakcie choroby. W poniższym artykule skupimy się na zebraniu w jednym miejscu porad, które będą w stanie ułatwić ten proces właścicielom, którzy zastanawiają się jak nauczyć psa korzystać z maty.

Jak nauczyć psa sikać na matę – czy warto uczyć psa korzystania z mat do nauki sikania?

Część właścicieli bywa zaskoczona zapotrzebowaniem na naukę swojego czworonoga załatwiania się w domu, tylko po to aby następnie musieć uczyć go załatwiania swoich potrzeb poza nim. Czy nie prościej byłoby od razu przejść do części pozadomowej i oszczędzić sobie czasu poświęconego na planowanie, jak nauczyć psa załatwiać się na matę i wydatków na maty do nauki sikania? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie należy wziąć pod uwagę parę podstawowych kwestii, które warunkują potrzebę wprowadzenia tego etapu. W przypadku szczeniaków, głównym powodem jest okres szczepień, w którym młody pupil nie powinien być narażany na kontakt z drobnoustrojami psiego świata. Do 12 tygodnia życia szczeniak powinien przyjmować stopniowo komplet szczepień, w tym okresie jego odporność jest niewystarczająca aby mógł bezpiecznie kontaktować się z innymi psami lub też ich moczem i odchodami, w których znajdować mogą się niebezpieczne dla jego zdrowia drobnoustroje. Właściciele ogródków mogą pozwalać na wychodzenie swojego młodego czworonoga, ale pamiętać należy, że mocz i kał dzikich zwierząt wciąż może się tam znaleźć, a ciekawski szczeniak będzie z pewnością zainteresowany ich zapachem.

Po okresie szczepień, szczeniak może opuszczać dom, ale jego potrzeby załatwiania się są wciąż znacznie częstsze od zapotrzebowań dorosłego psa. Pełna sprawność mięśni zwieraczy, które kontrolują powstrzymywanie oddawania moczu i kału, następuje mniej więcej w okolicach 6 miesiąca życia psa, a więc pierwsze pół roku życia, pies może mieć problem z wytrzymaniu paru godzin bez załatwienia się, a niewielu właścicieli jest w stanie pozwolić sobie na wychodzenie co chwilę z domu. Nawet wstępnie nauczone, starsze szczeniaki mogą mieć problem z wstrzymaniem moczu np. przez całą noc kiedy właściciele śpią. Korzystania z maty do nauki sikania należy czasem uczyć również psy starsze lub chore. Wraz z wiekiem mięśnie zwieracze tracą swoją pełną moc i starszy pies może mieć problem z wyczekaniem do spaceru. Podeszły wiek może również prowadzić do problemów z poruszaniem się co utrudnia wychodzenie na spacery. Psy chore lub które przeszły zabiegi np. Ortopedyczne również mogą mieć tymczasowo problem z poruszaniem się i potrzebować możliwości załatwienia się w domu. Jak więc widać, przypadków, w których umiejętność nauczenia naszego czworonoga korzystania z maty, jest wiele i warto jest opanować tę sztukę. Opiekuni, którzy dotychczas nie planowali uczyć psa załatwiać się w domu i nie mają pomysłu, jak nauczyć psa załatwiać się na matę, po przeczytaniu tego artykułu nie powinni mieć problemu z tym zagadnieniem.

Jak nauczyć psa sikać na matę – dobór maty do nauki sikania

Zanim rozpoczniemy aktywną część nauki, należy przygotować odpowiednie narzędzia, z którymi będziemy pracować. Warto jest wybrać się na zakupy jeszcze przed pojawienie się psa w domu, aby mata stanowiła od samego początku stały element wyposażenia domu, a pies został z nią zapoznany od razu po pojawieniu się w naszych progach. Wybierając odpowiedni typ maty do nauki sikania powinniśmy kierować się paroma kluczowymi kryteriami.

Pierwszą kwestią, którą należy brać pod uwagę, jest rozmiar maty dopasowany do wielkości psa – w przypadku szczeniaków lub dorosłych psów małych ras można zdecydować się na maty niewielkiego rozmiaru, ale wraz z rośnięciem szczeniaka rozmiar ten powinien się proporcjonalnie z nim powiększać. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku starszych, większych psów. Zbyt mała mata może stanowić dla psa zbyt trudne wyzwanie pod kątem celowania w nią przez co, mimo szczerych chęci, nie uda się mu załatwić w jej obrębie.

Kolejną cechą maty, na którą właściciele powinni zwrócić uwagę jest jej chłonność. Podkłady dostępne w praktycznie wszystkich aptekach cechują się nieco mniejszą chłonnością od tych, które zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o psach. Mniejsza chłonność oznacza potrzebę ich częstszej wymiany, ponieważ pies nie będzie chciał załatwiać się na mokrej powierzchni. Nie posiadają one również funkcji pochłaniania zapachów, przez co po dłuższym czasie, w mieszkaniu może pojawić się problem związany z nieprzyjemną wonią. Ich zdecydowaną zaletą jest natomiast niższa cena w porównaniu do specjalnych mat zwierzęcych i duża dostępność. Bardziej chłonną opcję stanowią wyżej wspomniane maty do nauki sikania dostępne w sklepach zoologicznych. W założeniu mają one być używane podczas nauki załatwiania się, więc chłoną intensywniej nie tylko sam mocz, ale i jego zapach. Dzięki tym cechom mogą one dłużej leżeć i być używane przez psa parokrotnie. Niektóre z nich występują również w wersjach zapachowych – np. Zapachu trawy, co budzi pozytywne skojarzenia u szczeniaka, dzięki czemu sprawia, że dalsza nauka załatwiania się na zewnątrz będzie przebiegać sprawniej. W przypadku dorosłego psa natomiast, zapachowa mata ułatwia przestawienie się na tryb załatwiania w domu, dzięki wprowadzeniu do wnętrz zapachu charakterystycznego dla przestrzeni poza domowej, w której nauczony jest załatwiać się pies.

Zdecydowanie zaleca się zainwestowanie w maty do nauki sikania zamiast stosowania metod nauki z wykorzystaniem np. gazet – są one nie tylko mniej chłonne od mat, ale również mogą farbować tuszem psie łapy oraz podłogi pod nimi. Gazety są też bardziej śliskie od mat, co może powodować poślizgnięcia podczas oddawania moczu, które zrażają psa do dalszych prób załatwiania się na nich. Połącznie moczu wraz z tuszem może również powodować wydzielanie nieprzyjemnego zapachu.

Jak nauczyć psa sikać na matę – dobór miejsca

Po zdecydowaniu się na typ maty i ich zakupie, nadchodzi moment na ich rozmieszczenie w domu. Dobór miejsca, w którym leży mata jest bardzo ważny i może mocno wpływać na efektywność nauki załatwiania się na niej przez psa. Najłatwiejszą metodą jest początkowe rozłożenie po jednej macie w każdym pomieszczeniu domu, a następnie obserwacja, które z nich cieszą się największym powodzeniem i stopniowe usuwanie mniej używanych mat, w celu ograniczenia miejsc załatwiania się psa. Położenie maty w każdym pomieszczeniu daje szczeniakowi szansę na posiadanie ich stale w zasięgu kontaktu wzrokowego i w chwili potrzeby szybkiego podejścia do niej. Właścicielowi również będzie dzięki temu wygodniej przenieść psa na matę w szybkim czasie w przypadku podejrzenia, że zaraz się będzie potrzebował wypróżnić.

Szczeniaki często czują się niepewnie w nowym miejscu i miewają problemy z zapamiętaniem topografii mieszkania, więc łatwiej będzie im podejść do już widocznej maty niż szukać jej w innym pokoju. Ich mięśnie zwieracze również są jeszcze nie w pełni wykształcone więc mogą mieć problem z przebyciem dalszego dystansu do maty, w chwili intensywnej potrzeby. Kwestią bardzo ważną jest nieustawianie maty do nauki sikania w bliskim pobliżu legowiska psa – miejsce, które kojarzy się mu ze snem lub odpoczynkiem, jest miejscem, w którym nie będzie chciał się załatwiać. Dobrym pomysłem jest natomiast ulokowanie maty na tyle blisko psich misek aby znajdywały się w zasięgu jego wzroku kiedy skończy z nich korzystać – po wypiciu dużej ilości wody często szybko wzrasta potrzeba oddania moczu, a więc pies powinien mieć szansę na szybkie dotarcie do maty, w celu załatwienia się. Podobnie jak w przypadku legowiska, nie należy jednak ustawiać ich w zbyt bliskiej odległości od misek, ponieważ pies może czuć się zniechęcony do jedzenia w miejscu kojarzącym mu się z załatwianiem lub będzie unikać korzystania z maty leżącej w tej okolicy.

Po pierwszym okresie, powinno się być w stanie zauważyć, które maty cieszą się największą popularnością, a które potrafią przez cały dzień zostać nieużyte. Należy stopniowo zmniejszać liczbę mat poprzez eliminację mniej używanych aby ostatecznie dojść do sytuacji, w której w mieszkaniu pozostaje ostatnie, jedno miejsce z matą, która może być w nim zachowana jeszcze w okresie kiedy pies wychodzi już na zewnątrz, jako mata na awaryjne sytuacje gdy pies nie jest w stanie dotrzymać do spaceru – np. w nocy.

Ucząc psa przestawiania się na załatwiania jedynie poza domem warto jest rozważyć stopniowe przesuwanie maty do nauki sikania w okolice drzwi wyjściowych aby pies kojarzył wyjście z domu z  załatwianiem swoich potrzeb. Właściciele domów z ogródkiem lub okolicą domu, która pozwala na takie rozwiązanie, mogą rozważyć metodę z układaniem mat na zewnątrz, aby pies nauczony się na nie załatwiać szybciej skojarzył przestrzeń pozadomową z możliwością bezpiecznego oddawania moczu i kału. Należy pamiętać, że nie dla każdego psa są to kwestie łatwe do zrozumienia i cierpliwie, stopniowo wprowadzać zmiany w naszych wymaganiach w stosunku do niego.

Jak nauczyć psa sikać na matę – aktywna nauka

Po wyborze maty i jej miejsca nadchodzi czas na aktywny proces uczenia. Właściciele zastanawiający się jak nauczyć psa korzystać z maty, powinni pamiętać, że każde szkolenie psa warto jest przeprowadzać w oparciu o zasady pozytywnego treningu, który opiera się na systemie nagród zamiast kar. Nagradzając psa za posłuszeństwo, skupiamy się na wytworzeniu pozytywnych skojarzeń oraz budujemy nie tylko respekt, ale i więź z psem. Skupienie się na karaniu zwierzęcia natomiast może skutkować u niego niechęcią do nauki, lękliwością i niepotrzebnym stresem. Należy pamiętać, że nieco inaczej będzie przebiegać nauka korzystania z maty szczeniaka, a inaczej psa dorosłego.

Jak nauczyć szczeniaka sikać na matę?

W przypadku nauki sikania na matę szczeniaka, właściciel powinien zacząć od zwiększenia prawdopodobieństwa załatwienia się psa na matę. Po przebudzeniu, zabawie lub ok 10-20min po skorzystaniu z miski, istnieje duża szansa na oddanie moczu lub kału przez szczeniaka, a więc warto jest go w tych momentach zaprowadzić lub przenieść na matę do nauki sikania. Jeśli się uda i pies załatwi swoją potrzebę na macie należy go pochwalić i nagrodzić smakołykiem. Po kilku takich udanych próbach, pies powinien zacząć kojarzyć załatwiania na macie z przyjemną konsekwencją. Nie jest to jednak natychmiastowy efekt i z pewnością na początku zdarzą się również wpadki z zasikaniem podłogi, dywanu lub innego miejsca. Nie należy w żadnym wypadku krzyczeć i karcić psa za to zachowanie, najlepiej jest je zignorować i skupić się na intensywniejszej obserwacji psa, aby odczytywać jego sygnały lepiej i szybciej reagować poprzez skierowanie go na matę kolejnym razem.

Pomysły takie jak zabieranie psa do miejsca, w którym się załatwił i wsadzanie jego pyska w odchody lub mocz lub długie tłumaczenie mu, że zrobił źle, również nie przyniosą efektów – w pierwszym przypadku zestresujemy jedynie zwierzę, a w drugim najprawdopodobniej i tak nie zostaniemy przez nie zrozumiani. Dodatkowo część szczeniąt może uznać długie wykłady nad miejscem wpadki za nagrodę w postaci poświęcenia im bonusowej uwagi i zacząć… celowo załatwiać się poza matą aby uzyskać jej jeszcze więcej.

Jak nauczyć psa załatwiać się na matę?

W przypadku psa dorosłego, nauka może być nieco trudniejsza ze względu na wcześniej wyuczony system załatwiania się na zewnątrz. Pies może obawiać się reakcji właściciela wiedząc, że jego zachowanie było dotychczas uznawane za niewłaściwe i ze stresu chować się po załatwieniu w domu lub wynajdywać w tym celu trudno dostępne dla właściciela miejsca. Kiedy zaobserwujemy, że pies załatwił się, warto jest położyć matę w tym samym miejscu i gdy znów to zrobi już na niej, pochwalić go i nagrodzić. Ważne jest aby uspokoić psa i zapewnić go, że korzystając z maty robi dobrze i może liczyć na nagrodę i wsparcie ze strony swojego pana. W przypadku większych oporów u starszego psa, warto rozważyć metodę z wynoszeniem mat na zewnątrz i początkowo nauczenie go załatwiania się na niej poza domem, dzięki czemu powinien poczuć się pewniej korzystając z niej również w domu.

Jak nauczyć psa sikać na matę – podsumowanie.

Choć z początku nauka korzystania psa z maty może sprawiać trudność zarówno właścicielowi jak i jego pupilowi, nie należy się zrażać i zaprzestawać pracy. Sumienne obserwowanie swojego psa, uczenie się sygnałów, które wysyła i odpowiadanie na nie odpowiadanie ułatwi to zadanie. Z czasem, właściciel ma szanse nie tylko nauczyć swojego psa czystości w domu, ale i zbudować dzięki temu wspólnemu doświadczeniu, silniejszą więź. W przypadku kiedy nauka idzie jednak bardzo topornie, właściciel nie wie jak nauczyć psa załatwiać się na matę, zamiast wyczekiwanych sukcesów pojawia się coraz więcej wpadek, a pies wyraża duża niechęć do załatwiania się na matach, należy skonsultować swoje wątpliwości z weterynarzem lub behawiorystą. Istnieje możliwość, że problemy te powiązane są z dolegliwościami natury zdrowia fizycznego lub psychicznego czworonoga i potrzebna będzie dodatkowa pomoc w ich przeskoczeniu. Wyżej wspomniani specjaliści z pewnością będą służyć dodatkowymi radami, jak nauczyć psa korzystać z maty, a wspólne wysiłki powinny przynieść zadowalający efekt nie tylko dla właściciela, ale i jego psa.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *